Būkite su mumis ir būsite geriausi! 8 800 00228

„Profesinės sveikatos specialistas pataria“: kaip padėti užspringusiam


SDG  2020 m. rudenį startavo ir jau antrus metus tęsia projektą TV3 televizijoje. Kiekvieno mėnesio trečią šeštadienį 9:00 val.TV3 televizijos laidoje Sveikata.lt išvysite SDG kuriamą rubriką „Profesinės sveikatos specialistas pataria“.

Užspringimas yra viena dažniausių netyčininių mirties priežasčių visame pasaulyje. Dažniausiai užspringsta labai jauni arba vyresnio amžiaus žmonės.

Žmogus užspringsta, kai svetimkūnis užkemša kvėpavimo takus siauriausioje jų dalyje (balso klostėse) ir sukelia dalinę arba visišką kvėpavimo takų obstrukciją. Tai gali būti gyvybei pavojinga ir neatidėliotinos pagalbos reikalaujanti būklė, tačiau laiku atpažinus ir suteikus pirmąją pagalbą, užspringusįjį galima išgelbėti.

Egzistuoja tarptautinis užspringimo ženklas – ant gerklės uždėtos abi rankų plaštakos.

Dalinio užspringimo metu žmogus išlieka sąmoningas, gali kvėpuoti, kosėti ir kalbėti.

Visiško užspringimo metu žmogus griebiasi už gerklės, negali kvėpuoti, kalbėti, kosėti, gali pradėti mėlti ir greitai netekti sąmonės.

  1. Įtarus užspringimą nukentėjusiojo klauskite „Ar jūs užspringote?“
  2. Įvertinkite užspringimo sunkumą: jeigu žmogus gali kalbėti ir kosėti, nieko daryti nereikia, nes stiprus kosulys yra geriausia svetimkūnio pašalinimo iš kvėpavimo takų priemonė. Skatinkite žmogų kosėti ir nepalite jo vieno.
  3. Jeigu žmogus kalbėti ir kosėti negali, įtariamas visiškas užspringimas. Nedelsdami liepkite nukentėjusiajam pasilenkti į priekį ir atlikite 5 staigius smūgius į tarpumentę savo delno pagrindu.
  4. Jei smūgiai į tarpumentę nepadėjo, nedelsiant atlikite 5 pilvo paspaudimus (Heimlicho manevrą): atsistokite nukentėjusiam už nugaros, apkabinkite jį, dėkite savo vienos rankos kumštį po krūtinkauliu, kita ranka tą kumštį prispauskite ir staigiu trumpu judesiu spauskite gilyn ir į viršų. Šiuos veiksmus atlikite tol, kol žmogus atsprings arba neteks sąmonės.
  5. Jei užspringęs žmogus neteko sąmonės:
  • skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą,
  • paguldykite nukentėjusįjį ant nugaros ir pradėkite gaivinimą - atlikite 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 įpūtimus,
  • jei burnoje matote svetimkūnį ištraukite jį lauk, jei svetimkūnio nesimato nesistenkite jo ištraukti ir tęskite gaivinimą.

 

Tikimės, kad šie patarimai bus naudingi ir padės Jums tinkamai suteikti pagalbą užspringimo metu!

Nuoroda į straipsnį: https://m.sveikata.tv3.lt/lt/articles/article/pasake-kaip-suteikti-pirmaja-pagalba-uzspringusiam-zmogui-5573?category=92